Energetyka wiatrowa jest ważnym obszarem działalności Projekt Solartechnik. W lipcu 2022 r. rząd skierował do sejmu nowe zapisy dotyczące tzw. reguły 10H, która ograniczała możliwości budowy turbin wiatrowych.
Branża OZE czekała na tę nowelizację od 2016 roku. Wtedy to została podpisana ustawa wprowadzająca zasadę 10H, czyli dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej jako minimalną odległość nowej inwestycji od istniejących zabudowań mieszkalnych i form ochrony przyrody. Skutkiem wprowadzenia tej reguły było właściwie zablokowanie tego typu inwestycji w Polsce.
Projekt nowelizacji ustawy przyjęty 5 lipca br., zakłada, że to gminy będą mogły decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych w ramach procedury planistycznej. Utrzymane zostaną przepisy dotyczące lokowania nowej elektrowni wiatrowej – może ona powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Nowa elektrownia będzie mogła powstać w odległości wskazanej w MPZP, nie mniejszej niż 500 m.
Jak szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w wyniku opisanych zmian w prawie, do 2033 roku może powstać nawet około 6-10 GW nowych mocy zainstalowanych w farmach wiatrowych.
O szczegółach i korzyściach planowanych regulacji, a także o tym jak może rozwinąć się nasza gospodarka i o ile mogą zmniejszyć się rachunki za prąd w gospodarstwach domowych, przeczytasz w najnowszym wpisie na naszym blogu. Zachęcamy do lektury!