Pełne spektrum kompetencji w zakresie projektowania i realizacji projektów fotowoltaicznych pozwala nam na sprawną budowę inwestycji od A do Z.
W pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Jest ona wymagana jeżeli obszar elektrowni przekracza 0,5 ha na obszarach chronionych (np. Obszary Chronionego Krajobrazu) lub 1 ha na obszarach nie objętych żadną formą ochrony przyrody. Wydaje ją odpowiedni organ administracyjny – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Decyzja ocenia oddziaływanie naszej inwestycji na środowisko naturalne. Uwzględnia m.in. wpływ inwestycji na krajobraz, opis techniczny urządzeń oraz użytej technologii. Jej uzyskanie trwa od 4 do 6 miesięcy.
Następnie w przypadku braku obowiązywania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, którą wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Uzyskanie decyzji trwa zwykle ok. 3-5 miesięcy. Kolejny etap to otrzymanie warunków przyłączeniowych u Operatora Sieci Dystrybucyjnej – są one niezbędne, żeby farma PV mogła zostać podłączona do sieci energetycznej. W przypadku braku zgody na podłączenie do sieci, inwestycja nie jest realizowana. Jeśli zaś obciążenie lokalnej sieci elektroenergetycznej na to pozwala, Warunki Przyłączenia wydawane są w ciągu 120 dni od złożenia wniosku o przyłączenie.
W ciągu 2 miesięcy od uzyskania Warunków Przyłączeniowych inwestor podpisuje z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej umowę przyłączeniową.
Kolejnym ważnym dokumentem jest pozwolenie na budowę elektrowni słonecznej. Aby uzyskać zgodę na budowę farmy należy dostarczyć odpowiedni wniosek, projekt budowlany, poświadczenie o prawie do użytkowania nieruchomości oraz wspomniane wcześniej dokumenty czyli decyzję środowiskową i warunki zabudowy. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest uzależnione od stopnia skomplikowania projektu i trwa od jednego do kilku miesięcy.
Po wybudowaniu farmy fotowoltaicznej należy uzyskać koncesję Urzędu Regulacji Energetyki.
Tak, energia wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną może zostać sprzedana np. w ramach umowy cPPA (Corporate Power Purchase Agreement). To formuła przeznaczona dla firm, które chcą wykorzystywać energię bezpośrednio z OZE. Umowę podpisuje producent energii elektrycznej z odbiorcą energii czyli kupującym. Obecnie tego typu umowy stają się coraz bardziej popularne rynku energii i coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na to rozwiązanie. Dowiedz się jak możemy Ci pomóc w sprzedaży energii w modelu cPPA.
Projekt Solartechnik zajmuje się całym procesem kompleksowo, od momentu zawarcia umowy dzierżawy, uzyskania niezbędnej dokumentacji, po budowę farmy, oddanie jej do użytku, a także zarządzanie elektrownią i jej bieżące serwisowanie. Doradzamy na każdym etapie inwestycji. Mamy profesjonalny zespół deweloperski, zaplecze budowlano-realizacyjne oraz biuro projektowe. Świadczymy również usługi sprzedaży energii wytworzonej przez farmy.
Zapewnia prawo do dysponowania nieruchomością. Aby farma fotowoltaiczna mogła powstać, spełnione muszą być konkretne wymagania lokalizacyjne.
Zawiera wizualizację, opis inwestycji, kosztorys. Dzięki niemu można ubiegać się o dofinansowania.
Jest wymagana dla obszaru powyżej 0,5 ha (teren chroniony) lub 1 ha (pozostałe). Jej uzyskanie trwa około 4-6 miesięcy.
Wymagane są w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ich uzyskanie trwa około 3-5 miesięcy.
Wydawane są przez operatora sieci dystrybucyjnej w ciągu 120 dni od złożenia wniosku o przyłączenie.
Podpisywana jest pomiędzy inwestorem a operatorem sieci dystrybucyjnej w ciągu ok. 2 miesięcy od czasu wydania warunków przyłączenia.
Wymagane do rozpoczęcia budowy instalacji. Jego uzyskanie, w zależności od stopnia skomplikowania projektu, może potrwać od jednego do nawet kilku miesięcy.
Czas potrzebny na wybudowanie przeciętnej farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW, począwszy od samego początku budowy do formalnego jej zakończenia, tj. uzyskania pozwolenia na użytkowanie, to ok. 7 miesięcy.
Przyznaje ją Urząd Regulacji Energetyki, Projekt Solartechnik dba o jej pozyskanie.
Obsługa zdalna i serwis, monitoring funkcjonowania farmy, mycie paneli, koszenie trawy.
Możemy zająć się procesem związanym ze sprzedażą energii.
© 2023 Projekt Solartechnik. Wszystkie prawa zastrzeżone